AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://www.ajansmik.com/fuarlogo/usetec.pdf

Seyad Üyesidir


Ana Sayfa

Advertisement
 
  / 2013


http://www.teknonormhidrolik.com.tr

 

 
Firma Ürün 11.03.2011 tarihinden bu yana 626 kez okundu. / 52. SAYI

Hidrolik Sistemlerde Güç Tasarrufu

Can Canlı-Makine Mühendisi
Mobil Hidrolik Proje Ve Satış Mühendisi                                                     

 20 seneyi aşkın süredir Kawasaki’nin Türkiye distribitörü olan Hidropak Firması teknik desteği ve müşteri talepleri doğrultusunda oluşan geniş stoğu ile pazardaki başarısını arttırıyor. Ve şimdi de KPM (Kawasaki Precision Machinery) çözümleri ile mobil ve endüstiriyel hidrolikte verimliliği, enerji sarfiyatını ve üretkenliği yeni bir düzeye taşıyor.

Kawasaki sistemleri gücü diğer sistemlere göre çok daha verimli bir şekilde kullanmaya olanak sağlıyor.
Çok daha verimli güç kullanımı beraberinde sistemde daha az yakıt tüketimini ve daha az ısı ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
Yük duyarlı sistemi basit olarak açıklamak gerekirse, hidrolik bir sistemde, sadece sistemin ihtiyacı hissedip, bu ihtiyaç kadar basınç ve debi sağlamak anlamına gelmektedir. Yük duyarlı bir sistemde gerekli olan en önemli bileşen; sistem devrede olmadığı zaman düşük basınçta (15 Bar ) sistemi bekleme durumuna getiren bir kompanzatörü olan değişken deplasmanlı pistonlu pompadır. Sistem harekete geçtiğinde sistemin ihtiyacı olan debiyi hisseder ve hidrolik sistemin değişen talepleri doğrultusunda değişken bir akış oranını sisteme sağlar. Ayrıca hidrolik sistemin değişen basınç ihtiyacını da hisseder ve buna cevap verir. Birçok hidrolik sistem sabit basınçta çalışmaz. Hidrolik sistemdeki yüklerin değişmesi ile basınçta değişimler oluşur.

Kawasaki değişken deplasmanlı pompa ile silindir hareketini tamamladığında, pompa kompantaztörde ayarlanan basınçta kendini sıfırlar ve pompa eğik plakası nötr duruma gelerek debi üretmez duruma gelir.
Alışılagelmiş sistemde pompa belirli bir miktar debi üretirken, silindiri hareket ettirmek için basınçlı yağ kontrol valfinden geçerken belli bir basınç düşümü gerçekleşir. Operatör bu basınç düşümünü hissederek valfin sürgüsünü gerektiği ölçüde hareket ettirir. Valf sürgüsünün ileri ve geri hareketi basınç düşümünde farklılıklara yol açar, bu yüzden de operatör devamlı olarak bu değişimi hissedip kontrol valfini ona göre ayarlamaya hazırlıklı olması gerekir.
Kawasaki değişken deplasmanlı pompa ile kontrol valfini ne kadar hareket ettirirseniz ettirin hiçbir farklılık olmayacaktır. Kompanzatör, her zaman pompa debisini sürgü hareketi boyunca basınç düşümü 15 bar olacak şekilde ayarlayacaktır.
Böylece operatör, sistemi kontrol etmek için hiç zorlanmayacak çünkü kontrol valfi üzerindeki basınç düşümü sabit kalacak ve operatör bunu dengelemek için uğraşmayacaktır.
Kawasaki değişken deplasmanlı pompanın diğer bir avantajı ise ayrı ayrı devreler için basınç ve debi ihtiyacını karşılamasıdır.
Açık devre sabit deplasmanlı sistemlerde farklı debi oranlarına ihtiyaç duyulan her bir devre için ayrı ayrı pompa kullanılması gerekir veya akış bölücü kullanılması şarttır.
Kawasaki değişken deplasmanlı pompa her bir ayrı devredeki debi ihtiyacını karşılamak için kendi kendini ayarlar.
Kawasaki değişken deplasmanlı pompalar, çoklu silindir kullanımı için tek bir pompa kullanımı özelliğine sahiptir.
Alışılagelmiş sistemlerde, üzerinde az yük olan aktüatör önce hareket eder, daha sonra diğerleri harekete geçer.
Kawasaki değişken deplasmanlı pompaların çalışma prensiplerini anladığınız zaman, pazardaki en iyi olduğunu sizde göreceksiniz; çünkü bu pompalar gücü verimli bir şekilde kullanmaktadır.

Güç Duyarlı Pompa Kontrolü
Geçmişten günümüze güç tasarrufu yapmak için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Örneğin preslerde elektrik motorunun gücünü düşük tutmak için çift sabit deplasmanlı pompa kullanılmaktadır. Hızın gerektiği yerde yüksüz hareket esnasında çift pompa çalışırken basınç düşük olduğu için az güç sarfiyatı olurken, sistemi yüke verdiğimizde tek pompayı devreden çıkartıp, tek bir pompa ile yüksek basınca çıkma imkânı bulabiliyoruz. Debi azaldığı için yüksek basınçta çektiğimiz yük yine az olabiliyor. Fakat artık böyle karmaşık sistemlere gerek duymuyoruz. Akıllı pompa olarak da adlandırdığımız güç duyarlı pompalar tek başına bu işi rahatlıkla ve yüksek verimle yapabiliyor. Çoğu imalatçı bu pompaları denedikten sonra eski sistemleri unutuyor. Şimdi kısaca bu sisteme bir göz atalım.

Güç kontrol regülatörü çift sürgülü basınç ve yük duyarlılık regülatörleri ile birleştirilmiştir. Pompa çıkış basıncı, çift sürgü takımı ile dengelenen sürgünün alan farkı üzerinden beslenir. Kol mekanizması ve sabit mil aparatı aracılığı ile pompanın deplasmanına oranla ayarlanan sürgü içerisindeki yuva hareket eder. Kontrol basıncının pompanın sıfırlama pistonuna gönderildiği koşulun sağlandığı güç kontrolü için ayarlanmış durum, yukarıdaki diyagramda gösterilmiştir.
Pompa deplasmanı azaldığında yuva sola hareket eder, bu da daha yüksek yay ön yüklemesinin oluştuğunu yani dengeyi sağlamak için daha yüksek pompa basıncına ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Yay uzunlukları, ilk önce dış yayın etkin olmasını ve daha sonra basıncın arttığı durumda (Düşük deplasman) iç yayın etkin olmasını sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Böylece güç sınırlayıcı özellik sağlanmış olmaktadır.

Aşağıdaki şekillerde PQ diyagramında servo hareket pistonunun farklı konumlardaki gösterimi ve güç eğrisi verilmiştir.52. Sayı / Firma Ürün kategorisindeki diğer içerikler.

 • Weiss mekatronik ürünleri için sezgisel bir kullanıcı arayüzü geliştirdi
 • Teknomatik’ten C Serisi Poliüretan Dozaj Pompaları
 • Dünyanın en büyük enerji kaynağı, kanıtlanmış teknoloji ile buluşuyor
 • Silvent’ten düşük gürültü seviyesi ile enerji tasarruflu düz nozul
 • PMD s20 IT sistemlerini emniyetle izliyor
 • Oransal Kumandalı Valfler
 • Kompakt yapıdaki güçlü, renkli HMI
 • Esnek Film Isıtıcılar
 • Fırçasız DC servo motorlar artık tümleşik EtherCAT arayüzü ile pazara sunuluyor
 • Mahle Otomatik Filtreler İle Durmaksızın Filtrasyon
 • MacGregor; Data Yönetimi ve İş Süreçlerini ENOVIA V6 PLM ile geliştiriyor
 • Lynca Cnc Kontrol Ünitesi
 • İhtiyaca uygun, ekonomik çözümlerin adresi; Hidro-Sistem
 • Hidropak Tasarım
 • Hidrolik Sistemlerde Güç Tasarrufu
 • Hat Yağlama ILC Merkezi Yağlama Sistemleri için gres pompaları geliştirdi
 • HANSA-FLEX Hidrolik Atölyesi Konteyneri ile beklemek yok
 • Rexroth Filtrasyon Teknolojisi
 • FARO 30. yılını kutluyor
 • ESİSPOWER ISO 14001 Sertifikası aldı
 • Emerson 3 Sensör Girişli Multi-Parameter Intelligent Analizörü pazara sundu
 • Drive & Control Scheme Editor
 • Aston Martin otomobiller Siemens PLM yazılımıyla geliştirilecek
 • Müşteri memnuniyetiyle şekillenen başarı Armatek’i geleceğe taşıyor
 • Adem Kardeşler yenilikçi çizgisiyle geniş bir ürün gamı sunuyor • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
  52.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 29 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 4 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 135176 kişi.