AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Haber 02.11.2017 tarihinden bu yana 269 kez okundu. / 91. SAYI

Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Semih KUMBASAR: Hidrolik Pnömatik Kongreleri Sektörümüzün “PUSULASI” Olmuştur

Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Semih KUMBASAR’ın, yapmış olduğu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.
“Endüstrinin güç ve hareket kontrolü gibi birden çok mühendislik disiplininin uyum içinde çalışması gereken, akışkan gücü tekniği gibi komplike sektörlerde, deneyim, bilgi ve program oluşturmanın paylaşılıp sınandığı ortak platformları yaratmak, hem zahmetli, hem de dikkat ve titizlik isteyen, ama bir o kadar da yararlı ve gerekli bir uğraştır.
Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongre ve Sergisi (HPKON), deyim yerinde ise bu “kutsal” görevi, 22-25 Kasım 2017 tarihleri arasında 8. kez yerine getirmenin huzur ve onurunu taşıyor olacaktır.
Bu kapsamda, 1997 yılında başlayan çalışmalar sonucunda, TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına 1999 yılından günümüze kadar İstanbul ve İzmir Şubeleri`nin sekretaryalığını üstlendiği” Sekizinci Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Sergisi” bu kez yeniden İzmir’de “uluslararası katılımlı” olarak, 22-25 Kasım 2017 tarihleri arasında Tepekule Kongre ve Sergi merkezinde gerçekleştirilecektir. Olgunluk dönemine ulaşmış ve kendisinden beklenenleri bugüne kadar fazlası ile yerine getirerek, sektörümüzün “pusulası” olmuş HPKON, yetkin ve deneyimli kadroların emeği ile sektörümüzün kilometre taşlarını döşeyen başlıca organizasyonu olmuştur.
Her zamanki gibi, açılış konferansı ile başlayacak kongrede bildiriler, atölye çalışmaları, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, özel oturumlar, forum, panel ve konferanslar düzenlenecektir. Dinamik ve interaktif bir platform oluşturabilme amacıyla akışkan gücü ve otomasyon tekniği alanında yoğunlaşmış bu etkinliklerde, hidrolik pnömatik sektörünün bilgi birikimi ile ulaştığı bilimsel teknik düzey, yine sektörün hizmet ve yararına çoğaltılarak sektörel gelişime katkı sağlanacak ve tüm bu faaliyetlerin değerlendirileceği forum düzenlenecektir.
Sektörümüzün geleceği bakımından çok önem verdiğimiz Mesleki Yeterlilik Sertifikasyonu ve bunu sağlayacak eğitimin, nitelik ve kapsam olarak standardizasyonu ve sürekli gelişimi için çok önemli olan üniversite, meslek odaları ve sektör kuruluşları ile Merkezi otoritenin yapması gereken işbirliğinin tarif edilerek kurumsallaştırılması hayati önemdedir.
Sektörümüzün temel sorunlarından biri olan “Sınai mülkiyet haklarının korunması ve kayıt altına alınması” yaşamsal önem taşımaktadır. Aralık 2016 çıkan yasanın bir takım eksiklerine karşın, sektörümüze olumlu katkıda bulanacağı düşüncesindeyim. Bu nedenle de gerek uygulamada, gerekse takip ve denetimde, sektörümüze, işbirliği içinde olmamız gereken tüm kurum, kuruluş ve birliklere çok önemli görevler düşmektedir.
Tasarım ve mühendislik hizmeti üreten sektör firmalarının akreditasyonu, sektörde çalışan teknik elemanların yetkinlik ve bilgi düzeyinin, odaların da katılımıyla akredite kurumlar tarafından belgelendirilmesi, akışkan gücü alanında çalışan her kademedeki teknik elemanların eğitimi ve sınanması, sektörle ilgili mevcut yönetmelikler gereği Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı‘nın bilimsel ve teknik gözetim denetim faaliyetini yaygınlaştırması, sektör firmalarında çalışan mühendisler tarafından hazırlanan projelerin diğer meslek grubu üyelerin sahip olduğu gibi sınai mülkiyet hakları çerçevesinde güvence altına alınması için, bizlerin yani sektör çalışanlarının, üniversite ve odalarımızla birlikte, ortak bir program ve hedefte buluşarak ciddi ve kalıcı bir çaba içinde olmamız gerekmektedir. 8. kongremizin, bu iki temel hedefte sonuç alarak bir dönüm noktası olmasını beklemekteyiz.
8. kongremizde şekillenmesi beklenen, mesleki birliğimiz TMMOB Makina Mühendisleri Odası ile sektör temsilcisi olarak AKDER’in üniversiteler ile geliştireceği işbirliği ve ortak bir girişim komitesi, bu hedefe yönelik kilometre taşı olabilecektir. Bu amaçla çabalarımızı birleştirmek, yaygınlaştırmak ve kalıcı kurum ve kuruluşlar yaratmak, temel amacı hidrolik ve pnömatik disiplininin gelişimine katkıda bulunmak olan bu kongremizi ele alacağı konularla; hidrolik ve pnömatik sistemlerinin kullanım ve uygulama alanlarındaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sunulmasını ve tartışılmasını sağlamaya çalışacaktır.
Hidrolik ve pnömatik sektörünü oluşturan firmalar, sektörel dernekler, akademisyenler, meslek odaları ve bu alanda görev yapan mühendis ve teknik elemanların ortak platformu olarak sektörün gelişimini ve geleceğini planlayarak, akışkan gücü alanındaki eğitim, araştırma ve yasal mevzuat konularında yapılması gerekenleri belirlemek ve var olan gelişmelerin hidrolik ve pnömatik alanında çalışan mühendis ve teknik elemanlar ile paylaşılmasını sağlayacaktır.
Sektörümüzde, “Endüstri 4.0” aşamasında büyük ve kapsamlı görevlerin beklendiğini göz önüne alarak, otomasyon tekniği ve endüstriyel kontrol sistemlerinde yarınki teknolojinin gerektirdiği gelişim ve dönüşüme hazır olma, sektörel yatırım ve eğitim planlarımızı geleceğin gereklerine göre gözden geçirme, elemanlarımızın bilimsel ve teknik düzeylerini yükseltme olmazsa olmazlarımız olmalıdır. Bu amaçla başta makine imalatçıları olmak üzere, Endüstri 4,0 değişiminin etkileyeceği tüm alanlarda, üniversitelerle işbirliği ve yakın temas içinde olmamız gerekmektedir. Dünyadaki bilimsel ve teknik gelişmeyi takip ederek bunu başta ülkemiz olmak üzere, sektörümüzün hizmetine sunacak kurum ve kuruluşlarla güçbirliği ve ortak irade oluşturmalıyız. Aksi teknoloji dünyasında “nal toplamak” olacaktır. Bu amaçla, Kongremizde sunulacak bildiri ve sergilenecek proje ve malzemelerin sektörümüzde çalışan teknik elemanlara, makina imalatçıları ve kullanıcılara yol gösterecek ve anlaşılır nitelik olması beklenmektedir.
Bilimsel programı, sergisi, sosyal etkinlikleri ile akışkan gücü sektörünün deneyim, bilgi ve teknolojik paylaşım platformu olacak Kongremizin Yürütme Kurulu bu görevleri başaracak nitelik ve kapsitede deneyimli sektör temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve TMMOB bünyesindeki değerli mühendislerden oluşmuştur.
Ancak Yürütme Kurulumuzun çaba ve emekleri, ancak sizler, yani akışgan gücü tekniğinde çalışannbaşta mühendisler olmak üzere tüm eknik elemanların, akademisyenlerin, sektörümüzün değerli firma ve “duayenlerinin” ellerini taşın altına koyması ile HPKON, kalıcı sonuçlar elde edebilecektir.”91. Sayı / Haber kategorisindeki diğer içerikler.

 • AKDER ile Hidrolik Pnömatik Kongresi Yine Elele
 • Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Semih KUMBASAR: Hidrolik Pnömatik Kongreleri Sektörümüzün “PUSULASI” Olmuştur
 • Makineciler Verimlilik Odaklı Destek Talep Ediyor
 • Milli ve yerli şirketler artacak Şirketlere Millilik ve Yerlilik Endeksi Geliyor
 • MÜSİAD ve KOSGEB Sanayi Devrimi için İşbirliğinde
 • E-Berk Milli Tünel Açma Makinası
 • Mitsubishi Electric’in interaktif robot projesi “Threebots” Cannes’da Gümüş Aslan ödülü aldı Üç Robota Bir Aslan
 • Türkiye’de Connected Enterprise Süreci, Teşvikler ve İhtiyaçlar
 • MAKTEK İzmir, Bölge Ekonomisine 250 milyon Dolarlık İş Hacmi Sağlayacak
 • VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi Denizli’de Düzenlendi
 • Hidroelektrik santralleri lideri Global Hydro Türkiye yatırımlarına hız verdi
 • Sanayi 4.0 Yolculuğunda Akıllı Fabrikalar Dönemi
 • Endüstri Parkları Geliyor
 • Mobil DTE 10 Excel™ ile Maden Şirketi 1,1 Milyon Dolar Tasarruf Etti
 • Avrasya Ambalaj Fuarı, 2017 için hazır
 • AİMSAD Genel Kurulu'nda Mustafa Erol yeniden Başkan seçildi
 • Havacılık Endüstrisinin Geleceğini Yolcu Deneyimleri Şekillendirecek
 • Türkiye’nin İlk Hibrit Jeneratörü Teksan’a Enerji Verimliliği Ödülü getirdi
 • Jeotermal Santraller, İnsana ve Doğaya Zarar Vermeden Üretime Devam Ediyor
 • Boğaziçi Üniversitesi Sanayi İle İşbirliği Yaparak, Düşük Isıda Yenilenebilir Eenerji Üretti • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
  91.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 32 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 4 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 56301 kişi.