AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Haber 02.11.2017 tarihinden bu yana 274 kez okundu. / 91. SAYI

VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi Denizli’de Düzenlendi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından düzenlenen, VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi, bugün Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Kongrenin açılış konuşmaları MMO Denizli Şube Başkanı Tefik Demirçalı, Pamukkale Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Kongre Sekreteri Prof. Dr. Cemal Meran, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve Pamukkale Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Tülek tarafından yapıldı. Kongrenin yanı sıra bakım teknolojileri ile ilgili bir serginin de düzenlendiği etkinlik üç gün sürdü.
Bu yıl ana teması " “Bakım İçin Tasarım–Mühendislikte Bakım Eğitimi” olarak belirlenen Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi’nde üç gün boyunca düzenlenen bilimsel ve teknolojik araştırma oturumları, seminerler, kurslar, paneller ve forumlar aracılığıyla; konusunda uzman olan kişiler, firmalar ve akademisyenlerin bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşarak, bildiriler sundular.
Kongrenin açılışında konuşma yapan MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, özetle şöyle konuştu:
“Odamız diğer bütün uzmanlık alanlarımızla ilgili dallarda olduğu gibi bakım teknolojilerine yönelik olarak da geliştirici çalışmalarda bulunmayı temel görevlerimizden biri olarak görmekte, Bakım Teknolojileri Kongreleri de bu çerçevede, 14 yıldır gelenekselleşmiş olarak düzenlenmektedir. Alanında en kapsamlı, en nitelikli etkinlik olan bu kongre ile Odamız, sanayi ve hizmetler alanının görünmeyen bir yüzüne ışık tuttuğu için siz değerli akademisyen, meslektaş ve uzmanlarla birlikte haklı bir gururu paylaşmaktadır. Bilindiği üzere mühendislerin bir bölümü, tesis ve işletmelerde “bakım mühendisi” olarak çalışmaktadır. Bir işletme veya sistemin güvenirliği, bakım mühendisliği, “güvenirlik mühendisliği” gibi yeni terimlerle de tanımlanabilmektedir. “Bakım Mühendisliği” konusunda taraflarca ortak bir dil geliştirilmesi ve eğitimin sürekliliği, tartışılmaması gereken konulardır. Bakım mühendisi ve her kademedeki bakım personeli, teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak sürekli olarak eğitilmeli, mesleki gelişime önem verilmelidir.
Odamız, lisans eğitiminin meslek içi ve hizmet içi eğitimlerle desteklenmesini ve yaşam boyu eğitimi zorunlu görmektedir. Bu nedenle bakım teknolojileri alanındaki yayın eksikliğini giderecek birçok kitap yayımlıyor ve Meslek İçi Eğitim Merkezleri (MİEM) kanalıyla düzenlediğimiz seminer ve kurslarla üyelerimiz bilgilendirilmeye çalışılmaktadır. Belgelendirme faaliyetleri için Oda merkezinde oluşturduğumuz Personel Belgelendirme Kuruluşumuz ilgili AB standardı kapsamında TÜRKAK’a akredite ettirilmiştir. Böylece düzenlenen belgelerin uluslararası tanınırlığı konusunda önemli bir adım atılmıştır.

Bakım bilincinin işletmeler ve sanayide yerleşmesi gerekiyor
Odamız; bakım bilincinin işletmeler ve sanayide yerleşmesi, bakım ile diğer birçok konu arasında bağ kurmak gerektiğine inanmaktadır. Bizce bakım faktörü, yalnızca üretim açısından ele alınmamalı, bağlantılı olduğu, bir sistemin verimliliği ve sürekliliğinin sağlanması için bakım yönetim sistemlerinin yürürlüğe girmesi, işçi sağlığı, iş güvenliği, enerji verimliliği, çevre vb. faktörler açısından da önemsenmelidir. Örneğin bakımlı bir tesiste iş kazaları minimum seviyede olacaktır. İş kazaları ve iş cinayetlerinin arttığı, ölümlü iş kazalarında Avrupa’da ilk, dünyada üçüncü sırada bulunan ülkemizde bakım esprisinin ilgili bütün taraflar açısından önemsenmesi gerekmektedir. Sistemlerde oluşan arızalar ve aksaklıklar nedeniyle büyük mal ve can kayıplarıyla birlikte çevre felaketleri de oluşabilmektedir. İşletmelerin sürekliliğinin sağlanması açısından bakım büyük önem kazanmış olup, bu alanda eğitilerek belgelendirilmiş Bakım Mühendisi ve personeline her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Fason üretim ve taşeronlaşma egemen
Dünyayı saran krizin ülkemize yansımaları ile Türkiye ekonomisinin yapısal sorunları, daha özelde imalat sanayi ve makina imalat sanayinin sorunları iç içe geçmiştir. Sanayi genelinde öz kaynaklardan çok ithal kaynaklar girdi olarak kullanılmaktadır. Küresel güçlerin dayattığı işbölümü ile fason üretim ve taşeronlaşma egemen olmuştur. Bugün kaynak tahsisinin iç ve dış piyasalar yoluyla sağlandığı bir model ve hatta bunun olanaklarının giderek sınırlandığı bir durum söz konusudur. Sanayimizdeki hâkim yapının % 98 ile küçük ve orta boy işletme-KOBİ niteliğinde olduğu gözetildiğinde firmaların ayakta kalabilme mücadelesi sanayideki tahribatla birlikte güçleşmekte, yeni bir strateji ile olumlu bir yapılanma dahi giderek olanaksız hale gelmektedir.
Günümüz işletmelerinin küresel rekabete ayak uydurabilmeleri, maliyetlerini minimize etmeleri ile olanaklıdır. Bakımın bu denklem içindeki yeri, pro-aktif düşünceyle oluşturulan kestirimci bakım kavramıyla tanımlanmaktadır. Bakımcımız; makinenin bakımını planlamanın yanı sıra makinayı oluşturan parçaların ömürlerini de takdir etmek zorundadır. Kestirimci bakımda bakımcının en yakın desteği makine kullanıcısının da bakım operasyonlarında görev alması otonom bakım uygulamalarıyla olanaklıdır.

Sanayide mühendis ve nitelikli personel istihdamı yetersiz
Gerek Odamız gerekse başka kuruluşlarca yapılan araştırmalarda mühendislik sanayilerinde gerileme olduğu, giderek artan ölçüde net ithalatçı olmaya yönelen sanayimizde nitelikli personel yetersizliği açığa çıkmaktadır. Ar-Ge, inovasyon ve mühendisliğin yoğun olması gereken sanayide işletmeler yapısal ve güncel sorunların altından kalkamamakta, teknoloji–katma değer ilişkisi kurulamamakta, geleceklerine yatırım yapmaktan yoksun kalmakta ve bu gerçekler bakım alanına dek uzayan yeni sorunlar türetmektedir. Tam da bu nedenlerle bakım mühendisliği ve bakım teknolojilerinin sanayiye yeterince uyarlanması giderek daha da güçleşmekte, aynı zamanda yaşamsal bir öneme sahip olmaktadır.”91. Sayı / Haber kategorisindeki diğer içerikler.

 • AKDER ile Hidrolik Pnömatik Kongresi Yine Elele
 • Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Semih KUMBASAR: Hidrolik Pnömatik Kongreleri Sektörümüzün “PUSULASI” Olmuştur
 • Makineciler Verimlilik Odaklı Destek Talep Ediyor
 • Milli ve yerli şirketler artacak Şirketlere Millilik ve Yerlilik Endeksi Geliyor
 • MÜSİAD ve KOSGEB Sanayi Devrimi için İşbirliğinde
 • E-Berk Milli Tünel Açma Makinası
 • Mitsubishi Electric’in interaktif robot projesi “Threebots” Cannes’da Gümüş Aslan ödülü aldı Üç Robota Bir Aslan
 • Türkiye’de Connected Enterprise Süreci, Teşvikler ve İhtiyaçlar
 • MAKTEK İzmir, Bölge Ekonomisine 250 milyon Dolarlık İş Hacmi Sağlayacak
 • VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi Denizli’de Düzenlendi
 • Hidroelektrik santralleri lideri Global Hydro Türkiye yatırımlarına hız verdi
 • Sanayi 4.0 Yolculuğunda Akıllı Fabrikalar Dönemi
 • Endüstri Parkları Geliyor
 • Mobil DTE 10 Excel™ ile Maden Şirketi 1,1 Milyon Dolar Tasarruf Etti
 • Avrasya Ambalaj Fuarı, 2017 için hazır
 • AİMSAD Genel Kurulu'nda Mustafa Erol yeniden Başkan seçildi
 • Havacılık Endüstrisinin Geleceğini Yolcu Deneyimleri Şekillendirecek
 • Türkiye’nin İlk Hibrit Jeneratörü Teksan’a Enerji Verimliliği Ödülü getirdi
 • Jeotermal Santraller, İnsana ve Doğaya Zarar Vermeden Üretime Devam Ediyor
 • Boğaziçi Üniversitesi Sanayi İle İşbirliği Yaparak, Düşük Isıda Yenilenebilir Eenerji Üretti • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
  91.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 18 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 2 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 56246 kişi.